DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

DALAJLAMA

• Dalajlamovo plné jméno a tituly

His Holiness The 14th Dalai Lama,
Jamphel Ngawang Lobsang Yeshe Tenzin Gyatso.

Český přepis a překlad:
Jeho Svatost čtrnáctý dalajláma,
Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho.

Džampal (= „příjemný, laskavý, jemný”);
Ngawang (= „mocný v řeči”);
Lozang (= „s laskavým srdcem”, n. „soucitný”);
Ješe (= „nejvyšší moudrost”);
Tändzin (= „udržovatel” či „obránce dharmy, učení”);
Gjamccho (= „oceán [moudrosti]”, n. „učený”).

Narozen jako Lhamo Döndub (= „bohyně splňující přání”),
syn Choekyonga a Diki Tsering(ových).

--------------------------
K titulu DALAJLAMA:

Mongolský kníže Altan chán udělil roku 1578 (u jezera Kökenúr v severovýchodním Tibetu) vysoce postavenému lámovi Sönam Gjamcchovi titul dalajláma, složený z mongolského slova DALAJ („oceán”) a tibetského LÁMA („matka” ve smyslu „učitel, guru”), tedy: „mateřský učitel, jehož ctnost a moudrost jsou bezbřehé jako oceán”.

Tibeťané však termín dalajláma příliš nepoužívají, používají spíše epitety jako „drahokam plnící všechna přání” (jižin norbu), „drahocenný vítěz” (gjälwa rinpočhe), „přítomné zrození” (kundün), „významný vládce” (gongsa čhenpo) nebo „ochránce” (kjabgön).

Současný dalajláma bývá také neoficiálně titulován "Velký čtrnáctý", protože je považován za nejvýznamnějšího ze všech dosavadních dalajlámů. Předtím byl za nejvýznamnějšího z dalajlámů považován daljláma 5., který získal v r. 1642 politickou moc nad Tibetem a je označován jako "Velký pátý".

 

Dalajláma je považován za politického a světského vůdce Tibeťanů. Politického postevení se však v r. 2011, po 369 letech, vzdal.
Dalajláma je také hlavním světským představitelem školy Gelugpa (jejím hlavním duchovním představitelem je pančhenláma).

Každý dalajláma je považován za převtělence (tibetsky tulku) předchozího dalajlámy a zároveň za emanaci Avalókitéšvary (tibetsky Čänräziga), bódhisattvy soucitu. Ten současný je 14. inkarnací dalajlámy a zároveň již 64. inkarnací bódhisattvy Avalókitéšvary.

[ Prvních 37 Avalókitéšvarových inkarnací žilo v Indii, 38. inkarnací byl 1. tibetský král Ňathi Cänpo (4.-2.stol.př.n.l), 40. inkarnací byl král Songcän Gampo (7.stol.), 41. inkarnací byl král Thisong Decän (konec 8. stol.), 42. inkarnací byl král Ralpačän (9. stol.), 45. inkarnací byl Atíšův žák Dromtonpa (Damtön, 11. stol.), zakladatel školy Kadampa, 46. inkarnací byl 3. Sakja Trizin - Künga Ňingpo (12. stol.), 51. inkarnací byl žák Congkhapův Gendündub - 1. dalajlama; současný 14. dalajlama je tedy jeho 64. inkarnací v této linii. ]

Pančhenlámové jsou považováni za vtělení Avalókitéšvarova duchovního otce - dhjánibuddhy Amitábhy.

Další skutečnosti v odkazech:
"• Dalajláma jako vtělený Avalókitéšvara"
"• Linie školy Gelug (dalaj a pančhen)"

..